Warunkowe umorzenie postępowania karnego
Wydawać by się mogło, że zawsze za popełnione przestępstwo, oczywiście jeżeli zostanie ujawnione, sprawca poniesie karę. Jeżeli wczytamy się w część szczególną kodeksu karnego zobaczymy, że nawet za wydawać by się mogło mniejsze sprawy można ponieść bardzo surową odpowiedzialność. Warto jednak wiedzieć i pamiętać, że nawet jeśli faktycznie popełnimy jakieś przestępstwo i zostanie ujawnione, wcale nie musi to oznaczać, że na pewno poniesiemy karę.
Czym jest warunkowe umorzenie postępowania karnego?
Jedną z szans dla sprawców przestępstw jest instytucja warunkowego umorzenia postępowania karnego. Jest to forma reakcji sądu na popełnione przestępstwo, który pomimo uznania sprawcy za winnego popełnionego przestępstwa nie wymierza mu żadnej kary przewidzianej za ten czyn. Jest to rozwiązanie wyjątkowo korzystne dla oskarżonych, o które warto zabiegać.
Przy wyroku warunkowo umarzającym postępowanie poddaje się sprawcy na okres próby, który wynosi od 1 roku do 3 lat, w czasie którego możliwe jest oddanie sprawcy pod dozór kuratora.
Co bardzo istotne należy pamiętać, że warunkowo umorzone postępowanie zostanie podjęte jeżeli sprawca zostanie skazany za inne przestępstwo umyślne, a może zostać podjęte jeżeli sprawca w rażący sposób narusza porządek prawny.
Kiedy można uzyskać warunkowe umorzenie postępowania karnego?
Oczywiście nie zawsze, nie w każdej sprawie, będzie to możliwe. Zgodnie z art. 66 Kodeksu karnego: Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa. W kolejnym paragrafie przeczytamy, że instytucji tej nie można stosować wobec sprawcy przestępstwa zagrożonego karą 5 lat pozbawienia wolności.
W pierwszej kolejności zatem widzimy, że dwie z przesłanek są niezależne od oceny sądu. Instytucję tą można stosować wobec przestępstw stosunkowo niskiej wagi. Jeżeli popełniony przez sprawcę czyn jest zagrożony niewyższą karą niż 5 lat pozbawienia wolności, a oskarżony dotychczas nie był karany za przestępstwo umyślne warto zastanowić się nad pozostałymi przesłankami, które już zależą od oceny sądu.
Sąd zatem jeżeli uzna, że oskarżony jest winny popełnionego czynu, będzie analizował stopień i społeczną szkodliwość czynu. Następnie będzie zastanawiał się czy postawa oskarżonego i jego sytuacja osobista uzasadnia przypuszczenie, że pomimo braku sankcji karnej sprawca w przyszłości będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa. Co istotne w przepisie chodzi o przeświadczenie odnośnie całokształtu porządku prawnego, a nie tylko o kolejne przestępstwa (zwrot: w szczególności) zatem będzie chociażby analizował czy sprawca nie będzie popełniał czynów niższej wagi tj. wykroczeń. Dopiero jeżeli na każde z tych zagadnień prognoza sądu będzie pozytywna będzie można zastosować tę instytucję.
Jak uzyskać warunkowe umorzenie postępowania karnego?
Widzimy zatem, że cały szereg okoliczności zależy od oceny sądu. Warto zatem podjąć starania, aby ta ocena była pozytywna. Przede wszystkim możemy skupić się na naszej postawie po popełnieniu przestępstwa. Warto pojednać się lub chociaż przeprosić ofiarę, to zawsze jest bardzo pomocne. Jeżeli nasz dotychczasowy tryb życia doprowadził do popełnienia przestępstwa należy podjąć starania nad jego zmianą. Przykładowo, jeżeli przestępstwo popełniliśmy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, warto samemu podjąć terapię uzależnień. W sądzie warto przyjąć postawę skruszoną i polubowną, ale jeżeli nie jesteśmy przekonani do naszej winy, warto pamiętać, że przyznanie do winy nie jest elementem niezbędnym do warunkowego umorzenia postępowania. Jeżeli zatem walczymy o uniewinnienie to jest to nasz podstawowy cel, a warunkowe umorzenie postępowania traktujemy jako pewną ewentualność na wypadek gdyby sąd naszą winę jednak uznał.
Wniosek o zastosowanie warunkowego umorzenia postępowania nie jest niezbędny, można go złożyć ale niekoniecznie trzeba – zwłaszcza w sytuacji gdy do winy się nie przyznajemy. Jednakże w sprawach, w których są twarde dowody winy (warto aby to ocenił profesjonalny obrońca) warto taki wniosek złożyć i to nierzadko już na etapie postępowania prokuratorskiego. Z Prokuratorem można bowiem zawrzeć porozumienie, w wyniku którego on sam wystąpi do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania wobec nas. To drastycznie zwiększa szanse na jego otrzymanie.
Za jakie przestępstwa można uzyskać warunkowe umorzenie postępowania karnego?
Katalog przestępstw, przy których jest szansa na uzyskanie warunkowego umorzenia postępowania jest stosunkowo szeroki. Poniżej wskazuję przykładową listę najczęściej popełnianych czynów, przy których jest możliwe jego zastosowanie:
- Zabicie dziecka przez matkę w okresie porodu lub pod wpływem porodu (art. 149 KK)
- Zabójstwo eutanatyczne (art. 150 § 1 KK)
- Nielegalna aborcja (art. 152 § 1 i 2 KK)
- Nieumyślne spowodowanie śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu człowieka (art. 155 i 156 § 2 kk)
- Spowodowanie lekkiego i średniego uszczerbku na zdrowiu człowieka (art. 157 kk)
- Udział w bójce lub pobiciu (art. 158 § 1 KK)
- Spowodowanie wypadku drogowego – o ile jego następstwem nie jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka (art. 177 § 1 KK)
- Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (art. 178a KK)
- Groźba karalna (art. 190 § 1 KK)
- Zakłócenie miru domowego (art. 193 § 1 KK)
- Kazirodztwo (art. 201 KK)
- Znęcanie się w typie podstawowym (art. 207 § 1 KK)
- Niealimentacja (art. 209 KK)
- Zniesławienie i Znieważenie (art. 212 i 216 KK)
- Naruszenie nietykalności cielesnej (art. 217 KK)
- Fałszerstwo materialne, np. podrobienie dokumentów (art. 270 KK)
- Kradzież (art. 278 § 1 KK)
- Przywłaszczenie (art. 284 KK)
I wiele innych.
Warunkowe umorzenie postępowania a odszkodowanie i zakaz prowadzenia pojazdów
Należy jednak pamiętać o tym, iż wyrok warunkowo umarzający postępowanie jest rozstrzygnięciem w przedmiocie winy. Wcale nie jest tak, że przy jego zastosowaniu sprawca nie poniesie absolutnie żadnej odpowiedzialności. Sąd obligatoryjnie w wyroku warunkowo umarzającym postępowanie orzeka obowiązek naprawienia szkody lub nawiązkę, świadczenie pieniężne na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym czy też zakaz prowadzenia pojazdów (przy przestępstwie polegającym na prowadzeniu pojazdów w stanie nietrzeźwości).
Warunkowe umorzenie postępowania a zaświadczenie o niekaralności
Wprawdzie informacja o warunkowym umorzeniu postępowaniu karnego znajdzie się w rejestrze karnym to nie ma przeszkód abyśmy uzyskali zaświadczenie o niekaralności np. dla pracodawcy. Z samego rejestru karnego wzmianka o warunkowym umorzeniu powinna zostać usunięta po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.
Obrońca przy warunkowym umorzeniu postępowania
W uzyskaniu warunkowego umorzenia postępowania warto zasięgnąć pomocy obrońcy w osobie radcy prawnego zajmującego się sprawami karnymi. Pomoże on dobrać najlepszą strategię, która może umożliwić skorzystanie z tej instytucji, pokieruje i będzie dbać o nasz interes zarówno w postępowaniu przygotowawczym i sądowym
Obrońca Nowy Sącz
Nasza kancelaria pomogła już wielu sprawcom przestępstw w uzyskaniu warunkowego umorzenia postępowania. Jeżeli potrzebujesz pomocy zachęcamy do kontaktu.
Zainteresował Cię ten artykuł? Zapraszam do zapoznania się z innymi materiałami dotyczącymi prawa karnego:
NAMAWIANIE DO SAMOBÓJSTWA – ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA
KRADZIEŻ DRZEWA Z LASU – CZY GROZI NAM ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA WYRĄBANIE DRZEWA W LESIE?
NARUSZENIE NIETYKALNOŚCI CIELESNEJ
SKRÓCENIE KARY OGRANICZENIA WOLNOŚCI
ROZPOWSZECHNIANIE NAGICH ZDJĘĆ LUB FILMÓW - ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA
NIEZATRZYMANIE DO KONTROLI DROGOWEJ - PRZESTĘPSTWO I WYKROCZENIE
USTANOWIENIE OBROŃCY DLA ZATRZYMANEGO
WARUNKOWE PRZEDTERMINOWE ZWOLNIENIE
POSIADANIE NIEZNACZNEJ ILOŚCI NARKOTYKÓW - UMORZENIE POSTĘPOWANIA